Marina Abramović

Kratke informacije

Ime i prezimeMarina Abramović
Datum rođenja30. novembar 1946.
Mesto rođenjaBeograd
DržavaSrbija
PrebivališteNjujork
ZanimanjeKonceptualni umetnik, producent

Biografija

Marina Abramović je crnogorsko- srpska konceptualna i performans umetnica. Rođena je 30. Novembra 1946. godine u Beogradu. Živi i radi u Njujorku.

Njen rad istražuje odnos između umetnika i publike, granice tela i mogućnosti uma. Marina  Abramović sebe naziva „bakom performans umetnosti“.

Rani život i obrazovanje

Marina Abramović́ je rođena u Beogradu 30. novembra 1946. godine. U jednom  intervjuu Marina je opisala svoju porodicu kao „crvenu buržoaziju“. Njen ujak je bio Varnava, srpski patrijarh Srpske pravoslavne crkve. Oba roditelja su bili „nacionalni heroji“, Danica Rosić i Vojin Abramović nakon Drugog svetskog rata i dobili su položaje u posleratnoj jugoslovenskoj vladi.

Dok je imala šest godina, Marinu je odgajala njena baka. Njena baka bila je duboko religiozna, a Marina je provela svoje detinjstvo u crkvi, te je pratila rituale svoje bake – sveće ujutro, sveštenik koji dolazi, molitve…

U šestoj godini kada je rođen Marinin brat počela je da živi sa svojim roditeljima, te učila klavir, francuski i engleski jezik.  Dok nije učila, svoje slobodno vreme je provodila slikajući.

Život Marine Abramović  u porodičnoj kući bio je težak i pod stalnom kontrolom majke. Kada je Marina bila dete, njena majka ju je tukla zbog „navodnog pokazivanja“.

U intervjuu objavljenom 1998. godine Marina je pričala  kako joj je majka bila stroga i sve je bilo kao u vojsci, do 29. godine nije smela da ostane u gradu duže od 10 sati uveče… „Potpuno sam luda, sve je sjebano, bičujem sebe, palim, skoro gubim život u „Firestar-u“ sve to pre 10 uveče.

U intervjuu objavljenom 2013. godine Marina  je rekla: „Moja majka i otac imali su strašan brak.“  Opisala je incident kada je njen otac razbio 12 čaša od šampanjca i napustio kuću, rekla je: „To je bio najstrašniji trenutak za moje detinjstvo. “

Bila je studentica na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu od 1965. do 1970. godine. Završila je postdiplomske studije na Akademiji lepih umetnosti u Zagrebu, u Hrvatskoj 1972. godine.

Od 1973. do 1975. godine predaje na Akademiji lepih umetnosti u Novom Sadu, izvodeći svoje prve solo nastupe.

Nakon braka sa Nešom  Paripovićem u periodu od 1971. do 1976. godine, otišla je u Amsterdam da izvede performans i odlučila da se  preseli tamo.

Od 1990. do 1995. godine Marina Abramović je bila gostujući profesor na Akademiji umetnosti u Parizu i na Univerzitetu u Berlinu.

Od 1992. do 1996. bila je gostujući profesor na „Hochschule fur bildende Kunste“ Hamburg, a od 1997. do 2004. godine bila je profesorka za performans u „Hochschule fur bildende Kunste Braunschveig“. Neki od njenih najpoznatijih studenata su Sebastian Bieniek  i Chiharu Shiota.

Karijera

Na svom prvom nastupu u Edinburgu 1973. Marina Abramović je istraživala je elemente rituala i gesta.  U performansu pod nazivom Ritam 10, koristi dvadeset noževa i dva magnetofona i kameru. U ritmičkoj igri, umetnica je igrala ruski rulet, tako što uzima jedan po jedan nož i zabada ih sebi između prstiju ruke. Svaki put kada bi se posekla, podigla bi novi nož iz redova koje je postavila i snimala bi cijeli proces.

Nakon što se dvadeset puta posekla, snimljenu traku bi pustila, slušala bi zvukove i pokušavala bi da ponovi iste pokrete. Pokušala je da replicira greške, spajajući prošlost i sadašnjost.

Nastojala je da istražuje fizička i mentalna ograničenja tela – bol i zvuke prokletstva. Sa ovim komadom, Marina je počela da razmatra stanje svesti izvođača. „Kada uđete u stanje performansa možete podstaknuti svoje telo da radi stvari koje nikada ne biste mogli normalno da radite“, govorila je Marina.

U performansu pod nazivom „Ritam 5“ iz 1974. godine, Marina je pokušala ponovo  da iskoristiti energiju ekstremnih telesnih bolova, koristeći veliku zvezdu sa natronom nafte, koju je zapalila na početku predstave. Marina je stajala izvan zvezde, sekla nokte i kosu. Kada je završila sa svima, bacila je isečke u plamen, svaki put je stvarala rasipanje svetlosti.

Spaljivanje komunističke petokrake zvezde predstavlja fizičko i mentalno pročišćavanje, a istovremeno se bavi i političkim tradicijama njene prošlosti.

U završnom činu pročišćavanja, Marina je skočila u plamen, u centar velike zvezde. Zbog svetlosti i dima koje je vatra ostavila, posmatrači nisu shvatili da je, kada je ušla u zvezdu izgubila svest zbog nedostatka kiseonika. Neki od članovi publike nisu shvatili su šta se desilo, dok plameni nije došao jako blizu njenog tela, a ona je ostala nepokretna. Doktor i nekoliko članova publike su intervenisali i izneli je iz zvezde.

Marina Abramović je kasnije komentarisala ovo iskustvo: „Bila sam jako ljuta jer sam shvatila da postoji fizička granica. Kada izgubite svest, ne možete biti prisutni, ne možete ništa učiniti“.

Podstaknuta njenim gubitkom svesti tokom performansa  „Ritam 5“, Marina Abramović je osmislila dvodelni „Ritam 2“ da bi u performans ugradila stanje nesvesnosti. Performans je radila  u Galeriji savremene umetnosti u Zagrebu, 1974. godine.

U prvom delu, koji je trajao 50 minuta, ona je unela lek koji je opisala kao „dato pacijentima koji pate od katatonije, da ih prisiljavaju na promenu položaja njihovih tela. “ Lekovi su delovali na njene mišiće nasilnim putem, a potpuno  je izgubila kontrolu nad svojim telom dok je ostala svesna svega što se dešava oko nje.

Posle deseto-minutne pauze, ona je uzela drugi lek „dato šizofrenim pacijentima sa nasilnim poremećajima ponašanja kako bi ih smirili“. Predstava se završila nakon pet sati kada je lek prestao da deluje.

U delu „Ritam 4“ iz 1974. godine Marina je klečala sama i gola u sobi sa industrijskim ventilatorom visoke snage. Polako se približavala ventilatoru, pokušavajući da udiše što veći vazduh kako bi pomerila granice svojih pluća. Međutim, ubrzo je izgubila svest.

Za testiranje granica odnosa između izvođača i publike Marina je izvela jedan od svojih najizazovnijih (i najpoznatijih) nastupa „Ritam 0“ 1974. Sama je sebi dodelila pasivnu ulogu, a publika je bila ta koja je mogla delovati.

Marina je stavila na sto 72 predmeta koji su dozvoljeni  ljudima  na korišćenje. Bilo je dozvoljeno koristiti bilo koji od predmeta koji bi joj mogli dati zadovoljstvo, ali mogli su da koriste predmete koji nanose bol ili joj štete.

Među predmetima bili su ruža, pero, med, bič, maslinovo ulje, makaze, skalpel, pištolj i jedan metak. Na ukupno šest sati umetnica  je omogućila članovima publike da manipulišu njenim telom. Po završetku predstave, njeno telo je uklonjeno, napadnuto i devalvirano u sliku koju je Abramović opisala kao „Madonu, majku i kurvu“. Tragovi agresije bile su očigledne na telu umetnice. Na vratu su joj bile rane, a njena odeća joj je strgnuta i izderana.

U svojim radovima, Marina Abramović potvrđuje svoj identitet kroz perspektivu drugih. Marina svoje  individualno iskustvo prenosi u kolektivnu svest i stvara moćnu poruku. Marinina umetnost predstavlja i objektifikaciju ženskog tela, jer ona ostaje nepomična i dozvoljava gledaocima da rade što im se dopada s njenim telom,  gurajući granice onoga što bi se smatralo prihvatljivim.

Ova vrsta zastupanja takođe odražava ključna politička pitanja kao što je BDSM [objašnjenje koje je potrebno], što komplikuje i dovodi u pitanje odnos između umetnosti i seksualnosti i javnog diskursa.

U početku, publika je reagovala oprezno i skromno u performansu „Ritam 0“, ali kako je vreme prolazilo (a umetnik je ostao pasivan), ljudi su počeli delovati agresivno.

Kako je Marina  Abramović́ to kasnije opisala: „Ono što sam naučila je da … ako se prepustite publici, mogu vas ubiti … osećala  sam stvarno napadnuto: odeću nisam imala, strgnuta je, jedan od posetioca zaboo mi je ružno trnje u stomak, jedna osoba  mi je usmerila pištolj u glavu, a druga joj ga  je oduzela, stvorila se agresivna atmosfera.

Posle tačno 6 sati, kako sam planirala, ustala sam i krenula prema publici, svi su pobegli i izbegli stvarni sukob.“

Marina Abramović i Ulaj Uve Lejsipen (Ulay Uwe Laisiepen)

Godine 1976., nakon preseljenja u Amsterdam, Marina se srela  sa umetnikom iz zapadne Nemačke Uve Lajsiepenom, kojeg su svi znali po imenu  Ulaj.  Počeli su  da žive i nastupaju zajedno te godine.

Kada su Marina i Uve počeli svoju saradnju,  glavni koncepti koje su istraživali bili su ego i umetnički identitet. Oni su stvorili „odnosne radove“ koje karakteriše stalni pokret, promenu, proces i „vitalnost vitalnosti“. Ovo je bio početak decenije uticajnog saradničkog rada.

Svaki  od izvođača bio je zainteresovan za tradiciju svog kulturnog nasleđa i želju pojedinca za ritualom. Shodno tome, oni su odlučili da formiraju kolektivno biće nazvano „Drugi“ i govorili su o sebi kao delovima „dvoglavog tela“. Obučili su se i ponašali se kao blizanci i stvorili odnos potpunog poverenja. Kako su definisali ovaj fantomski identitet, njihovi individualni identiteti postali su manje dostupni. U analizi fantomskih umetničkih identiteta, Čarls Grin (Charles Green) je primetio da je ovo omogućilo dublje razumevanje umetnika kao izvođača, jer je otkrio način „da umetničko samopouzdanje bude dostupno za samo pregledanje“.

Rad Marine i Ulaja testirali su fizičke granice tela i istraživali muške i ženske principe, psihičku energiju, transcendentalnu meditaciju i  neverbalnu komunikaciju.  Njeno telo proučavanja, ističe ona, oduvek se odnosilo na telo kao jedinicu pojedinca, a imam tendenciju traganja prema vojnim prošlostima mojih roditelja.

Marina i Ulaj istražuju ekstremna stanja svesti i njihov odnos prema arhitektonskom prostoru. Razvili su niz radova u kojima su njihova tela stvorila dodatna mesta za interakciju publike. Razgovarajući o ovoj fazi njene istorije performansa, ona je rekla: „Glavni problem u ovom odnosu bio je to što radite sa dva umetnička ega“.

U delu  „Veza u svemiru“ (Relation in Space 1976.) oni su se trčali jedno ka drugom u više navrata u toku sat vremena – mešajući mušku i žensku energiju u treću komponentu koja se zove „that self“.

„Veza u pokretu“ (Relation in Movement 1977.) – par je vozio svoj  automobila unutar muzeja i uradio 365 krugova. Crna tečnost koja je kapala iz automobila, formirala je neku vrstu skulpture. Nakon 365 krugova ideja je bila da su ušli u Novi milenijum.

„Veza  u vremenu“ (Relation in Time 1977.) – oni su se sedeli okrenutih leđa, vezani za svoje repove kose šesnaest sati.

Da bi se stvorili performans „Udisanje / disanje“ (Breathing In/Breathing Out  ), umetnici su izmislili komad u kome su povezali usta i uhvatili izdahne jedan drugome sve dok nisu iskoristili sav dostupan kiseonik. Sedamnaest minuta nakon početka performansa oboje su pali na pod u nesvest, jer su im pluća bila ispunjena ugljen dioksidom. Ovaj performans je istražio je ideju sposobnosti pojedinca da apsorbuje život druge osobe, razmenu i uništavanje.

U performansu pod nazivom „Imponderabilia“ (1977, 2010) dva izvođača, oba potpuno gola, stojali su na ulazu u galeriju.  Posetioci su morali da prođu između njih, te na taj način su i  odlučili sa kim od njih će se suočiti.

U performansu „ AAA-AAA „(1978) dva umetnika stajala su suprotno jedni drugima i napravila dugačke zvuke otvorenih usta. Postepeno su se približavali i približavali, sve dok nisu konačno vikali u usta jedan drugom.  Ovaj performans je pokazao svoj interes za izdržljivost i trajanje.

1980. godine izvodili su performans pod nazivom  „Ostatak energije“ (Rest Energy). Na umetničkoj izložbi u Dablinu su  balansirali na suprotnim stranama raširenog luka i strele, sa strelom koja je bila usmerena ka Marininom srcu.

Između 1981. i 1987. godine, par je izvodio seriju performansa pod nazivom „Night Sea Crossing“ („Noćni prelazak mora“) sa dvadeset i dva nastupa. Sedeli su bez reči, tiho jedno preko puta drugog sedam sati dnevno.

1988. godine, nakon nekoliko godina napetih odnosa, Marina i Ulaj su odlučili da naprave duhovno putovanje, kojim je završilo njihov odnos. Hodali su po Kineskom zidu, u komadu „Ljubavnici“ (Lovers) , počevši od dva suprotna kraja i sastajanjem u sredini.

Kako je Marina to opisala: „Taj hod je postao potpuna lična drama. Ulaj je počeo iz pustinje Gobi, a ja sa Žutog mora. Nakon što smo oboje prohodali 2500 km, sreli smo se  i rekli jedno drugom zbogom.“ Rekla je da je ušla u san, da je obezbedila ono što je mislila da je odgovarajući, romantičan završetak veze punom mističnosti, energije i privlačnosti. Ona je kasnije je dodala da  im je trebao određeni oblik završetka.

Ona rekla da tokom svoje šetnje reinterpretira svoju vezu sa fizičkim svetom i prirodom. Osetila je da su metali u zemlji uticali na njeno raspoloženje i stanje života, ona je takođe razmišljala o kineskim mitovima u kojima je Veliki zid opisan kao „zmaj energije“.

Paru je trebalo osam godina da dobiju dozvolu od kineske vlade da urade performans, do trenutka kada je njihov odnos potpuno završen. Ulaj je tokom performansa našao svoju buduću suprugu.

Na njenoj retrospektivnoj izložbi 2010. u MoMA muzeju savemene umetnosti, Marina Abramović  izvodi čuveni performans „Umetnik je prisutan“ (The Artist Is Present), u kojem je podelila period tišine sa svakim strancem koji je sedeo ispred nje. Marina je imala duboku emocionalnu reakciju na Ueja kada je stigao na njen performans, suze su same tekle.

Ulaj je u novembru 2015. godine tužio Marinu Abramović, tvrdeći da mu nije dovoljno platila naknadu iz ugovora 1999. godine koji se odnose na prodaju njihovih zajedničkih radova.

U septembru 2016. godine holandski sud presudio je u korist bivšeg  ljubavnika i partnera Ulaja kaznu u iznosu 250.000 evra za svoj udeo u prodaji umetničkih performansa koji su zajedno radili.

U svojoj presudi, sud u Amsterdamu je utvrdio da je Ulaj imao pravo na licencu od 20% neto po osnovu prodaje svojih dela, kako je navedeno u prvobitnom ugovoru iz 1999. godine, i naložio Marini Abramović da plati sve naknade od više od 250.000 EUR, kao i više od € 23,000 u pravnim troškovima.

Pored toga, naređeno joj je da pruži punu akreditaciju zajedničkim radovima navedenim kao „Ulai / Marina Abramović“ koji pokrivaju period od 1976. do 1980. godine i „Marina Abramović / Ulai“ za one od 1981. do 1988. godine.

Sedam lakih komada (Seven Easy Pieces)

Od 9. novembra 2005. godine, Marina Abramović  predstavila se publici sa  „Sedam lakih komada“ u muzeju Gugenhajm u Njujorku. Sedam uzastopnih noći za sedam sati rekonstruisala  je dela pet umetnika koji su prvi put izvodili performanse  u 60-im i 70-im godinama, pored ponovnog izvođenja sopstvenog performansa „ Usne Tomasove „(Lips of Thomas) kojeg je malo izmenila.

Performansi su bili naporni, zahtevajući i fizičku i mentalnu koncentraciju umetnika. U Marininim nastupima uključeni su i rekreativci autoportreta Đine Pane (Gine Panea), koji su zahtevali ležanje na ramovskom krevetu ispod mreže osvetljenih sveća, kao i na performansu Vita Akončija ( Vita Acconci) iz 1972. godine, u kojem je umetnik masturbirao ispod poda galerije, a posetioci su mu hodali iznad glave.

Smatra se da je Marina ove radove ponovila kao seriju povodom prošlosti, mada su mnogi performanse izmenjeni od njihovih originala.

Umetnik je prisutan: mart – maj 2010.

Od 14. do 31. maja 2010. godine, u Muzeju savremene umetnosti održao je značajnu retrospektivu izložbu performansa Marininog rada. To je najveća  izložba performans umetnosti u istoriji MoMA-e, koju je kustosirao Klaus Bizenbah (Klaus Biesenbach). Bizenbah je dodelio naslov za izložbu koji se odnosio na činjenicu da će tokom celog nastupa „umetnik biti u galeriji ili muzeju“.

Tokom trajanja izložbe, Marina Abramović je izvodila performans „Umetnik je prisutan “The Artist Is Present“ 736-satni i 30-minutni statički, tihi komad, u kojem se nalazila nepokretna u prostoru muzeja, dok su gledaoci sedeli i dobacivali da se okrene prema njima. Ulaj se iznenadno pojavio na otvaranju.

Marina Abramović je sedela u pravouganoj stolici II sprata MoM-e. Pozorišna svetla su sijala prema njenoj stolici i stolici nasuprot nje.

Posetioci koji su čekali u redu bili su pozvani da pojedinačno sednu preko umetnice dok je ona održavala kontakt sa njima.

Posetioci muzeja počeli su da gomilaju atrijum u roku od nekoliko dana od otvaranja šoua, a neki su dolazili svakog jutra kako bi našli mesto u redu i što pre stigli da sednu sa poznatom umetnicom. Većina posetilaca sedela je sa umetnicom pet minuta ili manje, ali red ljudi se nije smanjivao.

Zbog naporne prirode sedenja satima, umetnički entuzijasti su spekulirali da li je Marina  Abramović nosila pelene za odrasle kako bi eliminisala prirodnu potrebu, međutim Marina je bila pripremljena i na to, tako što je dizajnirala svoju stolicu u slučaju nužde, iako sama kaže da je uspela da izdrži celi performans zbog njenih napornih priprema.

Sa Marinom Abramović je sedilo preko 1.545 ljudi, među kojima su bili Klaus Bisenbah, Džejms Franko (James Franco), Lu Rid (Lou Reed), Alan Rikman (Alan Rickman), Dzemajma Kirk (Jemima Kirke), Dženifer Karpenter (Jennifer Carpenter) i Bjork. Od posetilaca je zatraženo da ne dodiruju ili razgovaraju sa umetnicom. Na kraju izložbe, stotine posetilaca su celu noć čekali ispred muzeja kako bi obezbedili mesto u liniji sledećeg jutra. Marina Abramović je završila izvođenje tako što je skliznula sa stolice u kojoj je sedela.

Podrška za posetioce, „Sedenje s Marinom“, osnovana je na Facebooku, kao i blog „Marina Abramović me je rasplakala“. Italijanski fotograf Marko Aneli (Marco Anelli) fotografisao je portrete svake osobe koja je sedila suprotno  Marine, koji su objavljeni na Flickr-u, i u objavljenoj  knjizi. Rad je predstavljen na izložbi u Galeriji Danziger u Njujorku.

Filmovi

Marina Abramović je režirala segment Balkan Erotik Epik, kompilaciju erotskih filmova iz 2006.

2008. godine režirala je segment Opasne igre u još jednom filmskom prikupljanju „Priče o ljudskim pravima“. Ona je takođe delovala u petominutnom kratkom filmu Antoni i Johnsons: Cut the World.

Nagrade

  • (1997.) Zlatni lav na Bijenalu u Veneciji,  gde je učestvovala čak pet puta
  • (2003.) Besi za rad Kuća s pogledom na Okean
  • (2003.) Nagrada Njujork Sitija za igru i performans
  • (2004.) Nagrada Udruženja američkih kritičara
  • (2008) Austrijska dekoracija za nauku i umetnost
  • (25. septembar 2009.) Počasni doktorat umetnosti, Univerzitet u Plimutu UK
  • (26. oktobar 2011.) Nagrada za kulturno liderstvo, Američka federacija umetnosti
  • (14. maja 2012.) Počasni doktorat umetnosti, Instituto Superior de Arte, Kuba
  • (2012.) Trinaesto-julska nagrada – najveće crnogorsko nacionalno priznanje

Povodom  dobijanja crnogorske nacionalne nagrade Marina Abramović je rekla:

 „Trinaestojulska nagrada je nagrada koja će biti sigurno najvažnija u mom životu, jer ona predstavlja simbol i potvrdu da sam priznata za životno delo u sopstvenoj zemlji.”

Knjige Marine Abramovića i njenih saradnika

  • Čišćenje kuće, umetnica Abramović, autor Abramović (Vilei, 1995) ISBN 978-1-85490-399-0
  • Umetničko telo: Predstave 1969-1998, umetnik, Abramović; autori Abramović, Toni Stus (Tony Stooss), Tomas MekEvilej (Thomas McEvillei), Bojana Pejic, Hans Ulrih Obrist, Krisi Iles, Jan Avgikos, Tomas Vulfen (Thomas Vulffen), Velimir Abramović; Engleski ed. (Charta, 1998) ISBN 978-88-8158-175-7.
  • The Bridge / El Puente (Most), umetnica Abramović, autor Abramović, Pablo J. Riko(Pablo J. Rico, Tomas Vulfen (Thomas Vulffen) (Charta, 1998) ISBN 978-84-482-1857-7.
  • Izvođačko telo (Performing Body), umetnik Abramović, autori Abramović, Dobrila Denegri (Charta, 1998) ISBN 978-88-8158-160-3.
  • Javno telo (Public Body): Instalacije i objekti,  1965-2001, umetnik Abramović, autori Celant, Germano, Abramović (Charta, 2001) ISBN 978-88-8158-295-2.
  • Marina Abramović, petnaest umetnika, Ratti Fondacija; co-autori Abramović, Ana Daner, (Charta, 2002) ISBN 978-88-8158-365-2.
  • Studentsko telo, umetnik Abramović, razni; autori Abramović,Miguel Frandez (Miguel Fernandez-Cid), učenici; (Charta, 2002) ISBN 978-88-8158-449-9.
  • Kuća sa pogledom na okean, umetnik Abramović; autori  Abramović, Šon Keli (Sean Kelly),  Tomas MekEveli (Thomas McEvillei), Sindi Kar (Sindi Carr), Krisi Iles, Rozali Golberg (Rosalee Goldberg), Pegi Filen (Peggi Phelan) (Charta, 2004) ISBN 978-88-8158-436-9
  • Marina Abramović: Biografija biografija, umetnik Abramović; co-authors Abramović, Majkl Lab (Michael Laub),Monik Vout (Moniqe Veaute), Fabricio Gafaci (Fabrizio Grifas)i (Charta, 2004) ISBN 978-88-8158-495-6.
  • Balkan Epik, (Skira, 2006).
  • Sedam lakih komada, umetnik, Abramović; autori Nanci Spektor (Nancy Spector), Erika Fišer ( Erika Fischer-Lichte),Samdra Umetm  (Sandra Umathum), Abramović; (Povelja, 2007). ISBN 978-88-8158-626-4.
  • Marina Abramović, umetnica Abramović; autori Kristine Stiles, Klaus Bisembah (Klaus Biesenbach), Krisi Ajls (Chrissie Iles, Abramović); (Phaidon, 2008). ISBN 978-0-7148-4802-0.
  • Kada Marina Abramović umre: Biografija. Autor Džejms Vestkot. (MIT, 2010). ISBN 978-0-262-23262-3.
  • Šetnja kroz zidove: Memoar, autor Abramović (Crovn Archetipe, 2016). ISBN 978-1-101-90504-3.

Institut Marina Abramović

Institut Marina Abramović (MAI) bio je performansna umetnička organizacija sa fokusom na trajne radove i upotrebu „Abramovićeve metode“.

Abramović je 2007. godine kupila zgradu za institut smešten u Hadsonu u Njujorku. Zgrada je sagrađena 1933. godine i koristi se kao teniski centar. Zgrada će biti renovirana prema dizajnu Rem Kulasa (Rem Koolhaas) i Šoe Šihematsua (Shohei Shigematsu) iz OMA.

Faza ranog dizajna ovog projekta finansirala je kampanja Kickstarter. Projekat je finansiralo više od 4.000 učesnika, uključujući Ladi Gagu i Jay-Z-a.

Projekat je otkazan u oktobru 2017. godine zbog visokih očekivanih troškova.

Reference:

Marina Abramović na društvenim mrežama

FacebookMarina @ Facebook
InstagramMarina @ Instagram