Kratke informacije
Ime i prezime | Milivoj Nenin |
Datum rođenja | 1956. |
Mesto rođenja | Lok |
Država | Srbija |
Prebivalište | Novi Sad |
Zanimanje | Književni kritičar, profesor |
Biografija
Milivoj Nenin je književni istoričar, kritičar i profesor. Rođen je 1956. godine u Loku, Šajkaška. Magistrirao je i doktorirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na odsjeku Jugoslovenske književnosti.
Biografija
Milivoj Nenin je redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, od 2005. godine. U svom plodnom radu književnog istoričara i kritičara naviše se bazira na književnost 20. vijeka. Prva njegova autorska knjiga nosi naslov „Slučajna knjiga – kolaž o Todoru Manojloviću“.
Njegova najpoznatija djela su: „S-aveti kritike, s-okovi poezije“, „S merom i bez nje“, „Suočavanja“, „Stari lisac“, „Slatka knjiga“, „Slučajna knjiga“, „Stvari koje su prošle“, „Srpska pesnička moderna“, „Sitne knjige“, „Sedam beležaka“, „Savičenta“, „Sveti miris pamtiveka“ i „Savić Milan“.
Nenin je dobitnik nagrade „Dani Nikolaja Timčenka“, 2016. godine. Zbirku naslova „Između mašte i stvarnosti“ napisao je na osnovu pripovijedaka više pisaca. Njegovo pisanje je uvod u savremenu jugoslovensku pripovijetku. Knjiga „Srpska pjesnička moderna“ nudi prikaz modernističkog pjesništva na početku 20. vijeka. Pisac ističe temu sjećanja i života u prošlosti.
Neninu je uručeno ugledno priznanje za književnu kritiku srbijanske knjige u vidu nagrade „Milan Bogdanović“. Kritika nosi naslov „Odbrane Ljubomira Simovića“, a objavljena je „Beogradskom književnom časopisu“. Kritika se odnosi na knjigu Ljubomira Simovića „Titanik u akvarijumu“, objavljene 2013. godine.
Ovaj njegov nagrađeni rad je u isto vrijeme i kritika i esej. Nenin je izjavio: „Imao sam prilike da mi, prije nego što počnem da pišem tekst, traže rezultate istraživanja. Odgovorio sam da ja, kada bih znao do čega će me pisanje dovesti, ne bih ni pisao“.
Nenin je osim kritičara knjige „Titanik u akvarijumu“ bio i njen urednik. Međutim, kada je pisao o djelu, izjašnjavao se kao kritičar, a ne kao urednik.
Pisao je o pozadini polemike između Milana Bogdanovića i Miloša Crnjanskog. Crnjanski je pisao o tome kako srpska književnost postaje kolonija strane knjige. Nenin je izjavio da je on uvijek na strani Crnjanskog.
Priredio je za štampu knjigu književnih kritika Ilije Ivačkovića „O srpskoj književnosti“, 1998. godine. isto tako, priredio je za štampu „Lirika Itake i druge pjesme“ Miloša Crnjanskog, 2002. godine. Sabrane pjesme Todora Manojlovića „Pesme“, priredio je zajedno sa Zoricom Hadžić, 2005. godine.
Godine 2005. objavio izbor iz poezije Milete Jakšića „Velika tišina“, dok je sa Zoricom Hadžić priredio „Sudari Mileta Jakšića“. „Stvari koje su prošle“ je knjiga eseja Milivoja Nenina iz 2003. godine, a koja je naslovljena po antologijskoj pjesmi Mileta Jakšića.
Priredio je „Sabrana djela Jovana Popovića“. Pisao je o poeziji mnogih pjesnika kao što su: Jovan Sterija Popović, Vasko Popa, Milan Ćurčin, Dušan Radak, Nedeljko Mamula, Bogdan Mrvoš, Jovan Zivlak.
Pisao je o Vasi Pavkoviću, putopisima Milorada Grujića, o Jovici Aćinu, o kritici Vujice Rešina Tucića, kao i o Raši Popovu. Radio je recenzije za neke knjige kao što je knjiga Gordane Đilas i Čurganova.
Djelo naslova „Svi moji banatski pisci: prikaze i prikazi“ je izbor tekstova o srpskim piscima vezanih za Banat. Nakon studioznog proučavanja srpske književnosti Nenin je ciljano napisao knjigu o banatskim piscima. U knjigu su uključeni pisci Jovan Sterija Popović, Miloš Crnjanski, Vasko Popa, Mileta Jakšić, Todor Manojlović, Vasa Živković, Ilija Ivačković i drugi.
Na književnoj manifestaciji „Dani Nikolaja Timčenka“ uručena mu je nagrada za književno teorijski rad „Svetislav Stefanović, opet“.
„Srpska pjesnička moderna“ bavi se temama sjećanja i života u prošlosti. Pisac je pružio zaokruženu sliku modernističkog pjesničkog pejzaža početkom dvadesetog vijeka.
Bibliografija
- „S-aveti kritike, s-okovi poezije“ (Novi Sad, 1990. godine)
- „Svetislav Stefanović – preteča modernizma“ (Novi Sad, 1993. godine)
- „S merom i bez nje“ (Beograd-Novi Sad, 1993. godine)
- „Suočavanja“ (Beograd, 1999. godine)
- „Stvari koje su prošle“ (Novi Sad, 2003. godine)
- „Stari lisac“ (Požarevac, 2003. godine)
- „Srpska pesnička moderna“ (Novi Sad, 2006. godine)
- „Slučajna knjiga“ (Zrenjanin, 2006. godine)
- „Sitne knjige“ (Novi Sad, 2007. godine)
Priređena izdanja:
- „A dinja pukla – erotske narodne pesme“ (Niš, 1988. godine)
- Moni de Buli: „Krilato zlato i druge knjige“ (Gornji Milanovac-Beograd, 1989. godine)
- Vladislav Petković DIS: „Pesme“ (Sremski Karlovci, 1995. godine)
- „Epistolarna biografija Svetislava Stefanovića“ (Novi Sad, 1995. godine)
- Svetislav Stefanović: „Pesme“ (Sremski Karlovci, 1997. godine)
- Svetislav Stefanović: „Pogledi i pokušaji“ (Beograd, 1997. godine)
- Sreten Marić: Ogledi. „O književnosti“ (Sremski Karlovci-Novi Sad, 1998. godine)
- Ilija Ivačković: „O srpskim piscima“ (Novi Sad, 1998. godine)
- Milan Rakić, „Pesme“ (Beograd, 1998. godine)
- Aleksa Šantić: „Pesme“ (Beograd, 1998. godine)
- Sima Pandurović: „U nemirnim senkama“ (Beograd, 1999. godine)
- Šekspir: „Koriolan“ (u saradnji sa Vladislavom Gordić, Novi Sad, 2000. godine)
- Miloš Crnjanski: „Lirika Itake i sve druge pesme“ (Beograd, 2002. godine)
- Dušan Radović: „Svako ima nekog“ (Beograd, 2002. godine)
- Šekspir: „Hamlet“ (u saradnji sa Vladislavom Gordić-Petković, Požarevac, 2003. godine)
- „Krfski zabavnik“ (fototipsko izdanje, Beograd-Banja Luka, 2005. godine)
- Mileta Jakšić: „Velika tišina“ (Požarevac, 2005. godine)
- „Sudari Milete Jakšića“ (prepiska, u saradnji sa Zoricom Hadžić, Novi Sad, 2005. godine)
- Danica Marković:“ Istorija jednog osećanja“ (u saradnji sa Zoricom Hadžić, Beograd-Čačak, 2006. godine)