Kratke informacije
Ime i prezime | Branko Stevanović |
Datum rođenja | 23. mart 1966. |
Mesto rođenja | Bačka Topola |
Država | Srbija |
Prebivalište | Beograd |
Zanimanje | Književnik, pisac |
Biografija
Branko Stevanović je srpski književnik. Rođen je 23. marta 1966. godine u Bačkoj Topoli. Živi i radi u Beogradu. Do 2021. godine napisao je četiri knjige za odrasle i devet za decu. Jedan je od najpoznatijih savremenih autora dečje književnosti.
Detinjstvo
Branko Stevanović je rođen u Bačkoj Topoli 1966. godine. Kada mu je bilo sedam godina porodica se preselila u Sevojno, pa je školovanje koje je započeo u Osnovnoj školi Vuk Stefanović Karadžić, nastavio u Osnovnoj školi Aleksa Dejović u Sevojnu.
Ubrzo je dobio ulogu glavnog junaka u školskoj predstavi “Bolesnik na tri sprata” koju je napisao Branko Ćopić. Prvu pesmu je objavio 1979. godine još kao osnovac u “Dečjim novinama”.
Književnost za decu i odrasle
Prve pesme za odrasle objavljivao je 80-ih godina u užičkom časopisu za književnost “Međaj”. Godine 1985. osvojio je prvu nagradu publike festivala Smederevska pesnička jesen, a sledeće godine pojavila se njegova prva zbirka pesama pod naslovom “Trajanja”.
Četiri godine kasnije objavio je knjigu mini priča “Nikola Vranja i golubovi”, a 1994. godine knjigu “Vrlo društvena igra”.
Nakon toga se iz Sevojna preselio u Beograd, te se zaposlio kao radnik u obezbeđenju beogradskog Zoološkog vrta. Svoju prvu knjigu za decu napisao je na nagovor Vuka Bojovića, direktora beogradskog ZOO vrta.
Svaku pesmu koju bi napisao ujutro bi dao Bojoviću da je pročita, tako da je upravo on bio prvi urednik te knjige. Reč je o knjizi “Zoološka pesmarica” koja je objavljena 1996. godine, uoči šezdesetogodišnjice od osnivanja beogradskog ZOO vrta.
Prema njegovim rečima, ova knjiga je trebalo da bude “kratak izlet u svet detinjstva”.
Stevanović je 2000. godine objavio novu knjigu za odrasle pod naslovom “Upotreba deteta”. Iako mnogi smatraju da je ovo knjiga namenjena deci, Stevanović ju je posvetio odrasloj publici.
Četiri godine kasnije ponovo je nastavio da piše za decu, pa je 2004. godine štampana njegova knjiga “Priča o piscu jedincu”.
Knjiga je nastala za potrebe kraljevačke Škole glume “Scena”. Kasnije je izvođena u drugim pozorištima, ali su je pripremale i dramske grupe škola širom Srbije.
Izmenjeno i dopunjeno izdanje knjige “Zoološka pesmarica” objavljeno je 2007. godine, a na Beogradskom sajmu knjiga iste godine nagrađeno je nagradom “dečja knjiga godine”. Pesme iz ove zbirke danas se nalaze u čitankama, mnogim antologijama i u lektiri za osnovnu školu.
Usledile su knjige “Lepo ti kažem” (2007) i “Eto tako” (2009). Godine 2010. objavio je dve knjige “Kako sam bio zec” i “Ovako je to bilo”. U knjizi “Ovako je to bilo” pisac govori o svom odrastanju, školskim danima , detinjstvu i mladosti.
Godinu dana kasnije štampana je knjiga “Avanture Kraljevića Marka”, jedna od njegovih najnagrađivanijih knjiga.
Kako sam pisac kaže, njegova poetika je zasnovana na delima koja su za decu pisali Jovan Jovanović Zmaj i Dušan Radović. Teme njegovih knjiga su male stvare koje čine život.
Zajedno sa pokojnim piscem Igorom Kolarovom priredio je izbor iz savremene srpske poezije za decu “E, baš to!” i izbor iz srpske poezije za decu “Od Zmaja do beskraja”. Ove zbirke su deo lektire za prvi i drugi razred osnovne škole.
Samostalno je priredio izbor iz poezije i kratke proze Ljubivoja Ršumovića “Čini mi se vekovima”. Osim toga, Stevanović je jedan od priređivača knjige “Kroz Beogradski zoološki vrt”.
Sa profesorom Svetislavom Paunovićem i piscem Igorom Kolarovom 2015. godine objavio je knjigu „Urnebesna fizika“ koja je proglašena najboljom knjigom za decu u oblasti popularne nauke.
Njegove pesme i kratke priče su deo udžbenika za osnovnu školu i antologija. Neka njegova dela prevedena su na ruski, mađarski, rumunski, bugarski i rusinski jezik.
Novu zbirku pesama za decu Stevanović je objavio 2019. godine pod naslovom „Strogo poverljiva knjiga“. Iste godine je objavio slikovnicu pod naslovom „Vrabac Tužibabac“.
Pozorište i radio
Drama u stihovima “Priča o princu jedincu” izvođena je tokom 2003. i 2004. godine na sceni Kraljevačkog pozorišta. Gradsko pozorište “Teatar 91” iz Aleksinca dramu je prikazivao tokom 2009. i 2010. godine, a Šabačko pozorište tokom 2010. i 2011. godine.
U septembru 2017. godine Radio Beograd je emitovao radio-dramu “Priča o princu jedincu”. Reditelj drame je Miloš Jagodić, a uloge su dodeljene Dubravku Jovanoviću, Božidaru Stošiću, Urošu Jovčiću, Ivanu Bekjarevu i drugima.
Bibliografija
Knjige za odrasle
- 1986. Trajanja
- 1990. Nikola Vrana i golubovi
- 1994. Vrlo društvena igra
- 2000. Upotreba deteta
Knjige za decu
- 1996. Zoološka pesmarica
- 2004. Priča o princu jedincu
- 2007. Lepo ti kažem
- 2007. Zoološka pesmarica (izmenjeno i dopunjeno izdanje)
- 2009. Eto tako
- 2010. Kako sam bio zec
- 2010. Ovako je to bilo
- 2011. Avanture Kraljevića Marka
- 2013. Pozorištancije
- 2014. Eto tako (izmenjeno i dopunjeno izdanje)
- 2016. Ovako je to bilo (izmenjeno i dopunjeno izdanje)
- 2016. Avanture Kraljevića Marka (izmenjeno i dopunjeno izdanje)
- 2019. Strogo poverljiva knjiga
Slikovnice
- 2008. Foka iz potoka
- 2008. Kad se lavu zamrsi griva
- 2010. Naglavačke
- 2019. Vrabac Tužibabac
Nagrade i priznanja
- 1985. Prva nagrada publike Festivala jugoslovenske poezije „Smederevska pesnička jesen“
- 2004. „Paunova nagrada“ Narodne biblioteke u Užicu
- 2007. „Dečja knjiga godine“ 52. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga
- 2010. „Zmajev pesnički štap“ 53. Zmajevih dečjih igara
- 2011. „Srebrno Gašino pero“ 23. Festivala humora za decu u Lazarevcu
- 2011. Književna nagrada „Momčilo Tešić“ opštine Požega
- 2012. Plaketa „Sima Cucić“ Banatskog kulturnog centra
- 2012. Prva nagrada dečjeg čitalačkog žirija „Dositejevo pero“
- 2012. Nagrada „Neven“ Prijatelja dece Srbije za beletristiku
- 2014. Nagrada Zmajevih dečjih igara za izuzetan stvaralački doprinos savremenom izrazu u književnosti za decu
- 2016. Nagrada „Neven“ Prijatelja dece Srbije za popularnu nauku
- 2017. Treća nagrada dečjeg čitalačkog žirija „Dositejevo pero“
- 2018. Nagrada Književne zajednice Zlatiborskog okruga „Mihailo Ćupović“ za ukupan doprinos književnosti za decu
- 2018. Nagrada „Knjaževačko zlatno runo“ za doprinos stvaralaštvu za decu i razigranom detinjstvu
- 2019. Nagrada „Zlatni ključić Smedereva“ 50. međunarodnog festivala poezije Smederevska pesnička jesen
Branko Stevanović na društvenim mrežama
Branko @ Facebook |