Kratke informacije
Ime i prezime | Stefan Bundalo |
Datum rođenja | 4. mart 1988. |
Mesto rođenja | Gradiška |
Država | Bosna i Hercegovina |
Prebivalište | Beograd |
Zanimanje | Glumac |
Biografija
Stefan Bundalo je bosanskohercegovački i srpski pozorišni, filmski i televizijski glumac. Prepoznatljivost je stekao ulogama u serijama „Bez pardona“, „Urgentni centar“, „Klan“, te filmovima „Neprijatelj“, „Mali Budo“ i drugima. Rođen je 4. marta 1988. godine u Gradišci. Živi i radi u Beogradu.
Prvi susret sa glumom je doživeo u amaterskom Dramskom studiju „Artist“ u Kozarskoj Dubici. Po završetku srednje škole je upisao glumu na Akademiji umetnosti Alfa univerziteta.
Igrao je predstave u Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP), Ateljeu 212, Narodnom pozorištu u Beogradu, Pozorištu „Boško Buha“ i drugim beogradskim teatrima. Uloga u predstavi „Pitam se, pitam, koliko sam bitan“ mu je 2019. godine u Kotoru donela nagradu za glumačko ostvarenje.
Na televizijskim ekranima se prvi put pojavio 2003. godine u humorističnoj seriji „Bez pardona“. Od tada je igrao u filmovima „Mi nismo anđeli“, „Turneja“, „Kao rani mraz“, „Neprijatelj“, „Top je bio vreo“, „Mali Budo“, „Nebo iznad nas“, „Horizonti“ i mnogim drugima.
Televizijska publika ga prepoznaje po likovima iz serija „Urgentni centar“, „Klan“, „Besa“, „U klinču“, „Branilac“, „Mama i tata se igraju rata“ i drugima.
Poreklo, detinjstvo i obrazovanje
Stefan Bundalo je rođen 4. marta 1988. godine u Gradiški. Sa sestrom i roditeljima, Petrom i Marijom Bundalo (devojački Matanović) je odrastao u Kozarskoj Dubici.
Njegov otac Perica Bundalo je pravnik, preduzetnik i političar. Bio je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, te dugogodišnji poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske (NSRS).
Stefan je u Kozarskoj Dubici završio osnovnu i srednju školu. Glumu je zavoleo u amaterskom Dramskom studiju „Artist“, gde su prve glumačke korake napravile i njegove kolege Srđan Sekulić, Marko Makivić i Marko Misirača.
Po završetku gimnazije je upisao Akademiju umetnosti Alfa univerziteta u Beogradu. Profesor mu je bio Nebojša Dugalić, a studirao je sa Hanom Selimović, Dušicom Novaković, Tijanom Pečenčić, Milicom Stefanović, Slobodan Roksandićem, Milanom Bosiljčićem, Nemanjom Vanovićem, Bojanom Perićem i drugima.
Pozorišna karijera
Jednu od prvih značajnijih uloga Stefan Bundalo je prvi put odigrao u novembru 2008. godine. Reč je o predstavi „Figarova ženidba i razvod“ u režiji Slobodana Unkovskog u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Usledila je saradnja sa rediteljem Kokanom Mladenovićem na komadu „Nova Stradija“ u kome je igrao Hakiju. Predstava je premijerno izvedena u martu 2009. godine na sceni Narodnog pozorišta.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu je krajem 2012. godine prvi put zaigrao Montana u Šekspirom (William Shakespeare) „Otelu“ koji je režirao Miloš Lolić.
Nova saradnja sa Gorčinom Stojanovićem dogodila se tokom pripreme predstave „Gospođica“ u kojoj je Stefan igrao novinara, advokata i pijanca. Predstava je premijerno igrana 26. aprila 2013. godine na sceni JDP-a.
Bio je činovnik u komadu „Unosno mesto“ u režiji Egona Savina koju je publika JDP-a mogla prvi put da pogleda 7. marta 2014. godine.
Iste godine je utelovio lik Njuške u komadu „San letnje noći“ koji je režirala Đurđa Tešić, a koju su igrali u Pozorištu „Boško Buha“.
Na sceni Ustanove kulture „Vuk Stefanović Karadžić“ Stefan je igrao selektora u predstavi pod naslovom „Ukalupljivanje“ Maksima Miloševića.
Publika Ateljea 212 ga je od kraja marta 2018. godine gledala u predstavi „Noćna straža“ koju je režirao Boris Liješević.
U Pozorište „Boško Buha“ se vratio 2018. godine igrajući Kurta u predstavi „Pitam se, pitam, koliko sam bitan“. Uloga u ovoj predstavi mu je donela nagradu za glumačko ostvarenje na Međunarodnom festivalu pozorišta za decu „Kotor art“ 2019. godine.
Odigrao je nekoliko uloga u komadu „Homo Faber“ koja se 7. marta 2019. godine našla na repertoaru Ateljea 212.
Publika ga može gledati i u predstavama „Valcer poručnika Nidrigena“ i „Ubistva u Orijent ekspresu“. Igra u dečjem komadu „Aladin“, te mjuziklu „Cigani lete u nebo“.
Filmska i televizijska karijera
Stefan Bundalo se prvi put na televiziji pojavio 2003. godine i to u različitim ulogama u komičnoj seriji „Bez pardona“ koju je Radio Televizija Republike Srpske (RTRS) emitovala do 2006. godine.
Igrao je bolničara u trećem nastavku popularne komedije „Mi nismo anđeli“, a potom je snimio kratke filmove „Doba nevinosti“ i „Između sna i sna“. U ratnoj drami „Turneja“ reditelja Gorana Markovića je igrao ađutanta Đorđevića.
Da se dobro snalazi u ulogama medicinskog radnika ponovo je pokazao ulogama bolničara u filmu „Kao rani mraz“ i omnibus filmu „Neke druge priče“.
Reditelj Dejan Zečević mu je poverio ulogu Guzice u horor trileru „Neprijatelj“ koji je svetlo dana ugledao u martu 2011. godine.
Iste godine je sa Milanom Kalinićem, Andrijom Miloševićem i Milanom Vasićem snimao humorističnu seriju „Pevaj, brate!“ nastaloj po motivima istoimene predstave.
Pripala mu je uloga Herkula u crnoj komediji „Crna Zorica“ u kojoj su glavne junake tumačili Ljuma Penov, Branislav Trifunović, Mirjana Karanović i Nikola Kolja Pejaković. Stefan je iste godine utelovio lik Laleta u kratkom filmu „Uloga moje porodice u ratu svetova“.
Dve godine kasnije je igrao Keca u antiratnoj melodrami Bobana Skerlića „Top je bio vreo“, te Brajana u crnoj komediji „Mali Budo“.
Tokom 2014. i 2015. godine tumačio je lik Miška u seriji „Urgentni centar“, srpskoj verziji istoimene američke hit serije.
Sa Borisom Isakovićem, Nadom Šargin, Nikolom Rakočevićem i drugima je 2015. godine snimio biografsku ratnu dramu „Nebo iznad nas“ koju je režirao holandski reditelj Marinus Gruntof (Marinus Groothof).
Reditelj Jan Predan Zvonar mu je poverio glavnu ulogu u kratkoj komediji „Okidač“ koja se u bioskopima pojavila 2015. godine. Iste godine je sa Petrom Benčinom i Dejanom Ćirjakovićem snimio komediju „Hoću kusur, neću žvaku“.
Usledila je manja uloga u humorističnom sitkomu „Andrija i Anđelka“, te saradnja sa rediteljem Srđanom Dragojevićem i kolegama Nikolom Kojom, Zoranom Cvijanovićem i Natašom Ninković na komediji „Mamurluci“.
Odigrao je epizodnu ulogu u seriji „Glavom kroz zid“, a iste, 2017. godine je bio Dante u komediji „The Books of Knjige: Slučajevi pravde“.
Glumio je veterinara u drami „Horizonti“ koja je premijerno prikazana na 39. Međunarodnom filmskom festivalu u Kairu krajem novembra 2017. godine.
Utelovio je lik Leonarda Tjepola u istorijskoj dramskoj seriji „Nemanjići: Rađanje kraljevine“ koju je Radio Televizija Srbije (RTS) premijerno emitovala tokom 2018. godine.
Pojavio se u dve epizode humoristične serije „Državni posao“, a potom je sa Lukom Cvijovićem i Andreom Dobrić snimio kratku komediju „Plaču“.
Ljubitelji TV serija ga pamte po ulozi Srđana u dramskoj komediji „Mama i tata se igraju rata“ čiju prvu epizodu je RTS emitovala u oktobru 2020. godine.
Tokom 2020. i 2021. godine tumačio je lik Đunte u kriminalističkoj seriji „Klan“.
Bio je direktor firme u kriminalističkoj drami Nemanje Ćeranića „Lihvar“ koja se u bioskopima pojavila 2021. godine. Iste godine se pojavio u jednoj od epizoda serije „The Outpost“. Igrao je Bokija telohranitelja u drugoj sezoni popularne kriminalističke serije „Besa“.
Odigrao je epizodnu ulogu u seriji „Azbuka našeg života“, a od kraja avgusta 2022. godine publika ga može gledati u ulozi Fešn mace u tinejdžerskoj seriji „U klinču“.
U fantastičnoj romantičnoj komediji „Ala je lep ovaj svet“ igra Olia, dok su glavne uloge pripale njegovim kolegama Anđelki Prpić i Andriji Kuzmanoviću.
Stefan je igrao Milosava Grozdanovića i portira Ljubomira Despića tokom tri epizode serije Branilac“, a u toku 2022. i 2023. godine publika ga je gledala u ulozi Olia u komičnoj seriji „Šetnja sa lavom“.
Najavljeno je da će sa pevačicom Majom Bajamić voditi rijaliti šou program „Selo“ na komercijalnoj Televiziji „Una“.
Privatni život
Stefan Bundalo je rođen 1998. godine u Gradišci, ali je veći deo detinjstva proveo u Kozarskoj Dubici. U ovom gradu je završio osnovnu školu i Srednju mešovitu školu „Nikola Tesla“, a potom je školovanje nastavio u Beogradu.
U jednom intervjuu je kazao da ne razdvaja film i pozorište, te da su to obe strane jedne lepe medalje. Savetuje mlađim kolegama da ne jure popularnost, nego zanat, zato što ovo prvo brzo prođe[1].
Filmografija
Filmovi i serije
2003. Bez pardona
2006. Mi nismo anđeli 3:Rokenrol uzvraća udarac
2007. Dečak koji je bio suviše nevin
2008. Turneja
2008. Između sna i sna
2010. Kao rani mraz
2010. Neke druge priče
2011. Neprijatelj
2011. Turneja (TV serija)
2011. Pevaj, brate!
2012. Crna Zorica
2012. Uloga moje porodice u ratu svetova
2014. Mali Budo
2014. Top je bio vreo
2014. – 2015. Urgentni centar
2015. Nebo iznad nas
2015. Okidač
2015. Hoću kusur, neću žvaku
2015. Andrija i Anđelka
2015. Mamurluci
2016. Glavom kroz zid
2017. The Books of Knjige: Slučajevi pravde
2017. Horizonti
2018. Nemanjići: Rađanje kraljevine
2019. Državni posao
2020. Plaču
2020. – 2021. Klan
2020. – 2023. Mama i tata se igraju rata
2021. Lihvar
2021. The Outpost
2021. Besa
2021. – 2022. Branilac
2022. Azbuka našeg života
2022. Ala je lep ovaj svet
2022. U klinču
2022. – 2023. Šetnja sa lavom
Sinhronizacije
2016. Angry Birds
2018. Zec Petar
Predstave
„Figarova ženidba i razvod“, „Nova Stradija“, „Otelo“, „Gospođica“, „Unosno mesto“, „Sna letnje noći“, „Ukalupljivanje“, „Noćna straža“, „Pitam se, pitam, koliko sam bitan“, „Homo Faber“, „Valcer poručnika Nidrigena“, „Ubistva u Orijent ekspresu“, „Aladin“, „Cigani lete u nebo“ i druge.
Nagrade i priznanja
2019. Nagrada za glumačko ostvarenje na međunarodnom festivalu pozorišta za decu „Kotor art“, za ulogu u predstavi „Pitam se, pitam, koliko sam bitan“
Reference
[1] https://www.euronews.rs/kultura/aktuelno-iz-kulture/72652/glumac-stefan-bundalo-pozoriste-je-kuca-a-film-kuca-na-moru/vest
Stefan Bundalo na društvenim mrežama
Stefan @ Instagram | |
IMDB | Stefan @ IMDB |