Kratke informacije
Ime i prezime | Novak Bilbija |
Datum rođenja | 1. januar 1950. |
Mesto rođenja | Rusko Selo (Kikinda) |
Država | Srbija |
Prebivalište | Novi Sad |
Zanimanje | Glumac |
Biografija
Novak Bilbija je srpski pozorišni, filmski i televizijski glumac. Rođen je 1. januara 1950. godine u Ruskom Selu, u opštini Kikinda. Sa suprugom Ljiljanom ima ćerke Mariju i Jelenu. Živi i radi u Novom Sadu.
U pozorištu je počeo da glumi sa 17 godina, a prva „kuća“ mu je bilo Narodno pozorište Kikinda. Upravo je u ovom teatru odigrao prve značajne uloge zbog kojih je osvajao nagrade na Susretu amaterskih pozorišnih družina Vojvodine i drugim festivalima.
Iz Kikinde je ranih sedamdesetih godina prešao u Narodno pozorište „Toša Jovanović“ u Zrenjaninu, gde je takođe odigrao zapažene uloge.
Neko vreme ga je gledala banjalučka publika u Narodnom pozorištu, a 1985. godine je postao stalni član ansambla Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
Njegova matična kuća mu je u martu 2008. godine dodelila Zlatnu medalju „Jovan Đorđević“, što predstavlja najveće priznanje ovog teatra.
Premda je zvanično u penziji, Novak Bilbija i dalje igra u pozorištu, na filmu i televiziji.
Glumio je u filmovima „Seks, partijski neprijatelj br. 1“, „Vukovar, jedna priča“, „Turneja“. „Odumiranje“ i drugima.
Televizijska publika ga pamti po ulogama u serijama „Pupinove zvezde“, „Vuk Karadžić“, „Vratiće se rode“, „Meso“, „Južni vetar“ i mnogim drugima.
Detinjstvo i obrazovanje
Novak Bilbija je rođen 1950. godine u Ruskom Selu. S ozbirom na to da glumac retko daje intervjue, o njegovom privatnom životu se zna vrlo malo. Ono što je sigurno jeste da se sa 17 godina „zarazio“ glumom, te je počeo da igra u pozorištu u Kikindi.
Neko vreme je bio član ansambla zrenjaninskog teatra, a od 1985. godine do penzije je bio prvak drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.
Pozorišna karijera
Novak Biblija je prvu premijeru na „daskama koje život znače“ imao sa samo 17 godina. Igrao je u kikindskom Narodnom pozorištu.
Glumio je Driksola u komadu „Zakopajte mrtve“. Uloga Jovana u predstavi „Pokondirena tikva“ mu je donela Nagradu na Susretu amaterskih pozorišnih družina Vojvodine.
Naslovnu ulogu je tumačio u predstavi „Nikoletina Bursać“ nastaloj po istoimenom romanu Branka Ćopića.
Kikindska publika ga je gledala još u komadima „Baš su ti muški prave lole“, „Ej, ti naši banatski dudovi“, „Mačak Džingis Kan“ i drugima.
Uloga Raskoljnikova u komadu „Zločin i kazna“ mu je po drugi put donela nagradu na Susretu amaterskih pozorišnih družina Vojvodine, a dobio je i priznanja na Festivalu amaterskih pozorišta Srbije i Danima amatera Jugoslavije.
U predstavi „Šnajderski kalfa“ glumio je Barona, a u „Ujki Vanji“ Astrova. Ova uloga mu je po treći put donela Nagradu na Susretu amaterskih pozorišnih družina Vojvodine i Amaterskih pozorišta Srbije.
Novak Bilbija je u kikindskom teatru igrao i u predstavi „Himna Vojvodini“
Nakon toga je prešao u Pozorište „Toša Jovanović“ u Zrenjaninu. Prvu ulogu u novoj kući mu je poverio reditelj Jovan Putnik. Bilbija je glumio Dmitrića u predstavi „Smrt Stefana Dečanskog“ koja je premijerno izvedena krajem decembra 1974. godine.
Sledeće godine je glumio Pazikuću, Pelinovljanija i Popa Oluju u predstavama „Mandat Nikolaja Erdmana“, „Pelinovo“ i „Pop Ćira i pop Spira“. Bilbija je igrao još u komadima „Klikeraši“ i „Mali fudbaler“.
Reditelj Dušan Mlakar mu je poverio rolu Mrmolja u „Romantičnim dušama“ koje su se pred publikom našle u aprilu 1976. godine.
Par meseci kasnije je glumio u komadu „Gradilište“ nastalom po tekstu Branka Ćopića.
U oktobru 1976. godine imao je dve premijere. Glumio je Polovačkog u „Crvenoj ravnici“ i Radeta u „Stolici koja se ljulja“.
Već sledećeg meseca ga je publika gledala u ulozi Ivana u komadu „Crnila“. Od decembra 1976. godine Biblija je glumio Čika Jocu u predstavi „Biramo lepoticu“.
Usledila je saradnja sa rediteljem Ljubišom Ristićem na predstavi „Žrtve mode bum, bum“. Krajem aprila 1977. godine se prvi put publici predstavio kao Havliček u „Pričama iz bečke šume“, a glumio je i u „Priči o drugu Titu“ koju je režirao Svetozar Rapajić.
Početkom oktobra 1977. godine zrenjaninska publika ga je mogla videti u ulozi Mehe u predstavi „Hitler u partizanima“, a polovinom decembra 1977. godine je zajedno sa kolegama prvi put izveo predstavu „Kavijar ili pasulj“.
Tokom sledeće godine je glumio Anđelka u predstavi „Čudo u Šarganu“, Osipa u „Revizoru“, Trifuna Spasića u „Ožalošćenoj porodici“ i Lovca Joce u dečjoj predstavi „Deda Mraz i sedam patuljaka“.
Sa rediteljem Milojem Milojevićem je sarađivao na predstavi „Bećarac“ u kojoj je tumačio lik Slobodana. Publika ju je premijerno gledala krajem oktobra 1979. godine, a već u decembru je prvi put otelotvorio Džimija Portera u predstavi „Osvrni se u gnevu“ koju je režirao Boda Marković.
Usledile su uloge u komadima „Samoubica“, „Devojka sa naslovne strane“, „Strah i beda III Rajha“ i „Tvrđava“.
Pred publikom se u ulozi Leprišića u komadu „Rodoljupci“ prvi put našao u januaru 1981. godine. Iste godine je glumio u komadima „Kiseonik“, „Švejk uoči rata“, „Riđan krilati“, „Pokopano dete“ i „Fenomeni“.
Tokom narednih nekoliko godina igrao je Pirga Polnika, Boru Šnajdera, Čedu Uroševića i Mladoženju u predstavama „Hvalisavi vojnik“, „Razvojni put Bore Šnajdera“, „Gospođa ministarka“ i „Ženidba i udadba“.
Na daskama Narodnog pozorišta u Banjaluci, Biblija je prvi put premijeru doživeo 19. aprila 1985. godine tumačeći lik Rikarda Dorića u komadu „Na kraju puta“. U istom teatru je sarađivao sa Stevom Žigonom na predstavi „Platonov“ u kojoj je igrao naslovnu ulogu.
U međuvremenu je dobio stalni angažman u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. U toku 1986. godine je glumio u predstavama „Arheološka iskapanja kod sela Dilj“, „Rodoljupci“ i „Gnezdo“.
Utelovio je lik Rjepina u „Romanu o Londonu“, dok je u adaptaciji Šekspirovog „Kralja Lira“ glumio Oficira u Edmundovoj službi.
Bilbija je tokom 1990. godine glumio u predstavama „Kneginja čardaša“ i „Čekajući Fortinbrasa“. Reditelj Jovica Pavić mu je poverio ulogu Vojina Jugovića u „Banović Strahinji“, predstavi koja je premijerno izvedena krajem januara 1991. godine.
Iste godine je igrao u komadima „Laza Kostić – među javom i međ snom“ i „Očevi i oci“. Bio je Stavra u „Čudu u Šarganu“ u režiji Egona Savina.
Branislav Mićunović mu je dodelio ulogu Petera Šmida u komadu „Kovači“ koji je premijerno izveden u oktobru 1992. godine.
U Nušićevoj „Ožalošćenoj porodici“ pod rediteljskom palicom Branka Popovića, Biblija je igrao Doktora Ninkovića.
Nakon toga je igrao u predstavama „Srpska Atina“, „Sumnjivo lice“, „Putujuće pozorište Šopalović“ i drugima. Glumio je Vasu Vučurevića u „Mrešćenju šarana“, Bernandina u predstavi „Mera za meru“.
Sarađivao je sa Ljuboslavom Majerom na predstavi „Sabirni centar“, dok je sa Kokanom Mladenovićem radio na komadu „San letnje noći“. Igrao je Iliju Čvorovića u „Balkanskom špijunu“, te Straina u „Zverinjaku“.
Za mnoge uloge je osvojio brojne nagrade u Srbiji i regionu. Premda je zvanično u penziji, Novak Bilbija i dalje glumi u pozorištu, na televiziji i filmu.
Filmska i televizijska karijera
Televizijska publika je Novaka Bilbiju prvi put imala priliku da vidi 1976. godine u manjoj ulozi u filmu „Lepše od snova“.
Tri godine kasnije je glumio u „Osmoj ofanzivi“ i „Pupinovim zvezdama“. Glumio je generala Vermahta u TV seriji „Slom“ koja je premijerno emitovana tokom 1980. godine.
Igrao je partizana u ratnom filmu „Široko je lišće“, sveštenika u TV drami „Svetozar Marković“, a Miloša Bečejca u seriji „Baza na Dunavu“.
Manja uloga mu je pripala u TV filmu „Stranstvovanje“, dok je u „Venerijanskoj raji“ glumio Brku. U TV seriji „Odlazak ratnika, povratak maršala“ iz 1986. godine Novak Bilbija je tumačio lik Brigadira.
Vojskovođu Stevana Sinđelića je „oživeo“ u seriji „Vuk Karadžić“ iz 1987. godine. Pojavio se u filmu i seriji „Balkan ekspres 2“, a igrao je i u „Specijalnoj redakciji“ i TV filmu „Divlji svetac“.
Reditelj Dušan Sabo mu je poverio ulogu Brkljuša u komediji „Seks, partijski neprijatelj br. 1“ koja se u bioskopima pojavila 1990. godine. Iste godine Bilbija je glumio u TV filmu „Violinski ključ“ i kratkom filmu „Ovdje nema nesretnih turista“.
Glumio je srpskog oficira u seriji „Aleksa Šantić„, te Petra u potresnoj drami „Vukovar, jedna priča“. Usledile su uloge u seriji „Najviše na svetu celom“ i kratkom filmu „Udri jače manijače“.
Televizijska publika ga je 1998. godine gledala u TV filmu „Likvidacija“, a na male ekrane se ponovo vratio 2003. godine manjom ulogom u seriji „Ajmo svi u novo“. Bilbija je u drami „Žurka“ iz 2004. godine igrao Đuru.
Tumačio je lik Bore u popularnoj seriji „Vratiće se rode“ emitovanoj tokom 2007. i 2008. godine. Glumio je Pukovnika Gavru u filmu „Turneja“, a u romantičnoj drami „Bledi mesec“ je takođe bio vojno lice.
Igrao je mašinovođu u filmu „Jesen u mom sokaku“, a pukovnika u seriji „Jesen stiže dunjo moja“. Ljubitelji serije „Sva ta ravnica“ ga pamte po ulozi automehaničara, a serije „Miris kiše na Balkanu“ po liku gazde Martina.
Glumio je Božu u drami „Artiljero“ iz 2012. godine. Reditelj Miloš Pušić mu je poverio ulogu Dragana u drami „Odumiranje“, dok je sa Radošem Bajićem sarađivao na snimanju serije „Ravna Gora“ koja je emitovana krajem 2013. i početkom 2014. godine na programu Radio Televizije Srbije (RTS).
Bilbija je igrao sveštenika Vladimira u seriji „Folk“, te Mitra Kerovića u filmu i seriji „Branio sam Mladu Bosnu“.
Sa Goranom Bogdanom, Ninom Janković i drugima je tokom 2016. godine igrao u seriji „Vere i zavere“. Emir Kusturica mu je dodelio ulogu čobanina u filmu i seriji „Na mliječnom putu“.
Bilbija je „oživeo“ rimsko-nemačkog kralja Fridrika Barbarosu u seriji „Nemanjići: Rađanje kraljevine“ koja je emitovana tokom 2018. godine.
Ognjen Glavonjić mu je poverio manju ulogu u filmu „Teret“ u kome je glavnog junaka tumačio Leon Lučev.
Mlađa televizijska publika ga pamti po ulogama Prike u seriji „Meso“ i Paje u seriji „Južni vetar“. Majstora Paju je glumio i u istoimenom filmu.
Pojavio se u jednoj epizodi serije „Močvara“, te jednoj epizodi popularne serije „Državni službenik“. Epizodne uloge je ostvario i u humorističnim serijama „Kamiondžije d.o.o.“ i „Lud, zbunjen, normalan“.
U telenoveli „Tajne vinove loze“ emitovanoj tokom 2021. godine Novak Bilbija je igrao igumana Simenona. Pojavio se i u dve epizode serije „Branilac“.
U domaćim bioskopima je 2022. godine premijerno prikazan istorijski triler Nenada Pavlovića „Trag divljači“ u kome je Bilbija igrao Rebronju.
Sa Jovom Maksićem, Zlatanom Vidovićem, Marijom Pikić i drugima je snimio ratnu dramu „Oluja“ koja govori o istoimenoj akciji u kojoj su u četiri dana avgusta 1985. godine Srbi proterani iz Hrvatske. Film je premijerno prikazan početkom 2023. godine.
Privatni život
Novak Bilbija je rođen 1950. godine u Ruskom Selu. Počeo je da glumi sa 17 godina u pozorištu u Kikindi. U braku je sa Ljiljanom, sa kojom ima ćerke Mariju i Jelenu.
Slobodno vreme voli da provodi sa porodicom u vikendici na Fruškog gori. Tu često organizuje roštilje i kotliće, a gosti su mu kolege i prijatelji Jasna Đuričić, Boris Isaković i drugi[1].
Filmografija
Filmovi i serije
- 1976. Lepše od snova
- 1979. Osma ofanziva
- 1979l. Pupinove zvezde
- 1980. Slom
- 1981. Široko je lišće
- 1981. Svetozar Marković
- 1981. Baza na Dunavu
- 1982. Stranstvovanje
- 1982. Venerijanska raja
- 1985. Quo Vadis?
- 1987. Odlazak ratnika, povratak maršala
- 1987. Waitapu
- 1987. Vuk Karadžić
- 1988. Dečji bič
- 1989. Balkan ekspres 2
- 1989. Balkan ekspres 2 (TV serija)
- 1989. Specijalna redakcija
- 1989. Divlji svetac
- 1990. Seks, partijski neprijatelj br. 1
- 1990. Violinski ključ
- 1990. Ovdje nema nesretnih turista
- 1991. Srpski rulet
- 1992. Aleksa Šantić
- 1994. Vukovar, jedna priča
- 1994. Najviše na svetu celom
- 1995. Udri jače manijače
- 1998. Likvidacija
- 2003. Ajmo svi u novo
- 2004. Da nije ljubavi, ne bi svita bilo
- 2004. Žurka
- 2007. TV teatar
- 2007-2008. Vratiće se rode
- 2008. Turneja
- 2008. Bled mesec
- 2009. Jesen u mom sokaku
- 2009. Jesen stiže, Dunjo moja
- 2010. Sva ta ravnica
- 2011. Miris kiše na Balkanu
- 2011. Turneja (TV serija)
- 2012. Artiljero
- 2012-2014. Folk
- 2013. Odumiranje
- 2013-2014. Ravna Gora
- 2014. Odumiranje (TV serija)
- 2014. Branio sam Mladu Bosnu
- 2016. Vere i zavere
- 2016. Na mlečnom putu
- 2017. Meso (TV serija)
- 2018. Nemanjići: Rađanje kraljevine
- 2018. Na mliječnom putu (TV serija)
- 2018. Teret
- 2018. Meso
- 2018. Južni vetar
- 2019-2020. Južni vetar (TV serija)
- 2020. Močvara
- 2020. Državni službenik
- 2021. Kamiondžije d.o.o.
- 2021. Tajne vinove loze
- 2021. Lud, zbunjen normalan
- 2021. Branilac
- 2022. Trag divljači
- 2023. Oluja
Predstave: „Pokondirena tikva“, „Zločin i kazna“, „Pop Ćira i pop Spira“, „Mandat“, „Priče iz Bečke šume“, „Ožalošćena porodica“, „Rodoljupci“, „Razvojni put bore Šnajdera“, „Gospođa ministarka“, „Ženidba i udadba“, „Platonov“, „Stanoje Glavaš“, „Kamen za pod glavu“, „Roman o Londonu“, „Banović Strahinja“, „Laza Kostić – među javom i međ snom“, „Očevi i oci“, „Čudo u Šarganu“, „Sumnjivo lice“, „Putujuće pozorište Šopalović“, „Mrešćenje šarana“, „Mera za meru“, „Sabirni centar“, „San letnje noći“, „Balkanski špijun“, „Zverinjak“ i mnoge druge.
Nagrade i priznanja
- 1980. Nagrada Udruženja dramskih umetnika Srbije za ulogu Jegora Timofejiča u predstavi „Samoubica“
- 1985. Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta u Pančevu za ulogu Mladoženje u predstavi „Ženidba i udadba“
- 1991. Godišnja nagrada Srpskog narodnog pozorišta za ulogu Vojina Jugovića u predstavi „Banović Strahinja“
- 1992. Godišnja nagrada Srpskog narodnog pozorišta za ulogu Stavre u predstavi „Čudo u Šarganu“
- 1993. Sterijna nagrada za ulogu Stavre u predstavi „Čudo u Šarganu“
- 1994. Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta u Vršcu za ulogu Jerotija Pantića u predstavi „Sumnjivo lice“
- 1994. Sterijina nagrada za ulogu Jerotija Pantića u predstavi „Sumnjivo lice“
- 1996. Sterijina nagrada za ulogu Dropca u predstavi Putujuće pozorište Šopalović“
- 1997. Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta u Kikindi za ulogu Vase Vučurevića u predstavi „Mrešćenje šarana“
- 1998. Nagrada na Susretu vojvođanskih pozorišta u Sremskoj Mitrovici za ulogu Novaka Vučetića u predstavi „Kamen za pod glavu“
- 1998. Dnevnikova nagrada za ulogu Novaka Vučetića u predstavi „Kamen za pod glavu“ na Sterijinom pozorju
- 1999. Nagrada za epizodu ulogu u predstavi „Mera za meru“ na IV jugoslovenskom pozorišnom festivalu u Užicu
- 2008. Zlatna medalja „Jovan Đorđević“, najveće priznanje Srpskog narodnog pozorišta[2]
Reference
Novak Bilbija na društvenim mrežama
IMDB | Novak @ IMDb |