Kratke informacije
Ime i prezime | Kijanu Rivs (Keanu Reeves) |
Datum rođenja | 2. septembar 1964. |
Mesto rođenja | Bejrut (Libanon) |
Država | SAD |
Prebivalište | Njujork |
Zanimanje | Glumac, režiser, producent |
Visina | 186 cm |
Težina | 84 kg |
Biografija
Kijanu Rivs (Keanu Charles Reeves) je kanadski glumac, režiser, producent i muzičar. Rođen je 2. 9. 1964. godine u Bejrutu u Libanonu. Živi i Njujorku.
Glumom se bavi već 30 godina, a ostvario se u skoro svim filmskim žanrovima, od komedije, do akcijskih trilera i naučnofantastičnih filmova. Verovatno najpoznatija njegova uloga je u filmskim franšizama „Matriks“ i „Džon Vik“, iako su mu uloge u trilerima „Đavolji advokat“ i „Konstantin“ donele veliku slavu.
Iako je miljenih Holivuda, pa i celog sveta, poznat je po svojoj skromnosti i humanitarnom radu.
Detinjstvo i mladost
Kijanu Rivs je rođen u Bejrutu 1964. godine. Njegovo ime na havajskom jeziku znači „hladan planinski povetarac“. Njegova majka Patricija Bond (Patricia Bond) bila je kostimografkinja poreklom iz Engleske. Njegov otac Semjuel Rivs je bio službenik na Havajima. Upoznali su se u Bejrutu gde je njegova majka radila. Kijanu bilo tri godine otac ih je napustio. Sreli su se još nekoliko puta, ali već duže vreme nisu u kontaktu.
Kao dete Rivs se s majkom često selio. Nakon što su mu se roditelji razveli, 1966. godine s majkom se preselio u Sidnej. Patricija se tamo udala za Pola Arona (Paul Aaron), holivudskog i brodvejskog režisera. Ubrzo su iz Sidneja preselili u Toronto, ali su se 1971. godine razveli. Nakon toga njegova majka se udala za rok promotera Roberta Milera (Robert Miler), ali ni taj brak nije dugo potrajao, jer su se razveli 1980. godine. Nakon toga Patricija se udala četvrti put i to za frizera Džeka Bonda (Jack Bond). I taj brak je okončan 1994. godine.
Za to vreme o Kijanu i njegovim sestrama brinuli su se baka i deda u Torontu. Kijanu je tokom pet godina pohađao četiri različite škole. Zbog disleksije od koje boluje bilo mu je veoma teško da prati nastavu, pa je više voleo da se bavi hokejom. Bio je golman u jednoj od svojih srednjih škola, ali je zbog povrede morao da odustane od sportske karijere. Često je menjao i srednje škole, tako da nikad nije maturirao.
Kijanu Rivs ima mešovite korene. Majka mu je poreklom iz Engleske, a otac je rođen na Havajima iz mešovite porodice Kineza i Havajke.
Karijera
Kijanu Rivs je počeo da glumi kada mu je bilo devet godina. Prvi put se pojavio u pozorišnoj predstavi „Damn Yankees“. Tada mu je bilo samo 15 godina. Nakon toga glumio je u predstavi „Romeo i Julija“. Sa 17 godina je napustio školu, a tri godine kasnije se iz Toronta preselio u Los Anđeles kod svog očuha Pola Arona koji je bio televizijski producent. Na televiziji je debitovao epizodnom ulogom u seriji „Hangin` In“. Tokom ranih 80-ih snimao je reklame i kratke filmove, te radio kao dopisnik CBC-a (Canadian Broadcasting Corporation).
Na velikom platnu se prvi put pojavio 1986. godine u filmu „Youngblood“. Njegov očuh je nagovorio filmskog producenta Ervina Stofa (Erwin Stoff) da bude Kijanov menadžer i agent. Stof je ostao Rivsov menadžer i mnogo godina kasnije, a radio je i kao koproducent na nekim njegovim filmovima.
Posle nekoliko manjih uloga Kijanu je 1986. godine dobio priliku da glumi u drami „Na obali reke“ („River`s Edge“). S obzirom na popularnost među tinejdžerima, Rivs je nakon toga dobio mnogo sličnih uloga. Glumio je u filmu „Permanent Record“, te veoma uspešnoj tinejdžerskoj seriji „Bill & Ted`s Excellent Adventure“ iz 1989. godine. Uloga u drugoj sezoni „Bill & Ted`s Bogus Journey“ iz 1991. godine dodatno je učvrstila njegov status tinejdžerske zvezde.
Tokom ranih 90-ih „otgnuo“ se od uloga tinejdžera time što se pojavio u visoko-budžetnom akcijskom filmu „Pakleni talas“ („Point Break“). Upravo ova uloga mu je 1992. godine donela MTV nagradu „najpoželjnijeg muškarca“. U međuvremenu je glumio u nekoliko nisko-budžetnih filmova, uključujući i „Moj privatni Ajdaho“ („My Own Private Idaho“) iz 1991. godine. Sledeće godine glumio je Džonatana Harkerom (Johnathan Harker) u filmu „Drakula“ („Bram Stoker`s Dracula“) Frensisa Forda Kopole (Francis Ford Coppola).
1994. godine njegova karijera je doživela vrhunac nakon glavne uloge u akcijskom trileru „Brzina“ („Speed“). Film je režirao Jan de Bont (Jan de Bont), a osim Rivsa uloge su tumačili Denis Hoper (Dennis Hopper), Sandra Bulok (Sandra Bullock) i Džef Danijels (Jeff Daniels). Bontov film je doživeo veliku uspeh, pa je nagrađen sa dva Oskara, za najbolju montažu zvuka i najbolje miksanje zvuka.
Uprkos velikom uspehu filma i popularnosti koju je stekao Rivs je i dalje prihvaćao sporedne uloge u nisko-budžetnim i nekomercijalnim filmovima. Prihvatio je glavnu ulogu u romantičnoj drami „Šetnja u oblacima“ („A Walk in the Clouds“), ali je odbio ponudu od 11 miliona dolara za snimanje nastavka filma „Brzina“. 1995. godine glumio je Hamleta u pozorištu „Manitoba“ u kanadskom gradu Vinipegu. Rodžer Luis (Roger Lewis), kritičar „The Sunday Timesa“ rekao je da je njegova izvedba Hamleta bila jedna od tri najbolje koje je u životu gledao.
Filmovi koje je nakon toga birao nisu doživeli veliku uspeh. „Džoni Mnemonik“ („Johny Mnemonic“), „Lančana reakcija“ („Chain Reaction“) i „Ljubav u Minesoti“ („Feeling Minnesota“) bili su veoma loše ocenjeni. Ipak, sve se promenilo kada je Rivs prihvatio ulogu „đavoljeg advokata“ u istoimenom filmu, glumeći s Al Paćinom (Al Pacino) i Šarliz Teron (Charlize Theron). Odrekao se svog dela zarade kako bi producenti mogli da angažuju Paćina, a isto to je uradio i prilikom snimanja filma „Rezerve“ („The Replacements“) da bi se u filmu našao Džin Hekman (Gene Hackman). „Đavolji advokat“ je ostvario veliku zaradu i dobio veoma visoke ocene od publike i kritike.
1999. godina bila je presudna za Rivsa jer je tada objavljen prvi deo filmske franšize „Matriks“ („The Matrix“) u kome je odigrao glavnu ulogu. „Matrix“ je doživeo ogroman uspeh u kinima širom sveta.
U periodu između prvog i drugog dela „Matriksa“, Kijanu Rivs je utelovio nasilnog muža u filmu „Dar“ („The Gift“). Usledili su filmovi „Lovac“ („The Watcher“), „Slatki novembar“ („Sweet november“) i „Rezerve“ (The Replacements“). Ipak, dva nastavka „Matriksa“ – „The Matrix Reloaded“ i „The Matrix Revolutions“, zajedno sa filmom „Samo ne ti“ („Something`s Gotta Give“) doneli su Rivsu status velike holivudske zvezde. Usledio je akcijski horor film „Konstantin“ („Constantine“) koji je 2005. godine ostvario ogroman uspeh širom sveta, što je potvrdilo veliki glumački talent koji Rivs poseduje. Ipak, on se ponovo posvetio svojoj muzičkoj karijeri jer je želeo da se i u tom polju ostvari.
2005. godine je dobio svoju zvezdu na Holivudskoj stazi slavnih.
Sledeće godine je glumio u filmu „Replikant“ („A Scanner Darkly“), ekranizaciji naučno-fantastičnog romana Filipa Dika (Fillip K. Dick) koja je naišla na veoma pozitivne reakcije publike. Romantična drama „Kuća na jezeru“ („The Lake House“) koju je snimio sa Sandrom Bulok, takođe je bila dobro prihvaćena. Od 2008. godine Kijanu Rivs odlučuje da počne da prihvaća glavne uloge. Glumio je u filmu „Gospodari ulica“ („Street Kings“) i „Dan kada je Zemlja stala“ („The Day that Earth Stood Still“). U februaru 2009. godine na Berlinaleu je promovisao film „Privatni život Pipe Li“ („The Private Life of Pippa Lee“).
Početkom 2008. godine Kijano Rivs je započeo rad na svom režiserskom debiju, filmu „Man of Tai Chi“ inspirisanom životom njegovo prijatelja, kaskadera Tajgera Čena (Tiger Chen). Film je sniman u Kini i Hong Kongu. U međuvremenu, snimio je nekoliko B filmova u kojima je tumačio glavne uloge – „Henrijev zločin“ („Henry` Crime) iz 2010. godine i „Generacija UM“ („Generation UM“), te akcijskom filmu „47 ronin“ („47 ronin“).
Sledeće godine posvetio se drugim umetničkim formama. Osim što se i dalje bavio muzikom, kreirao je ilustrovanu knjigu „Oda sreći“ („Ode to Happiness“). Njegov tekst propraćen je ilustracijama Aleksandre Grant („Alexandra Grant). Iste godine režirao je dokumentarni film „Jedno uz drugo“ („Side by Side“) u kome je intervjuisao neke od najistaknutijih režisera poput Džejmsa Kamerona (James Cameron), Martina Skorsizija (Martin Scorsese) i Kristofera Nolana (Christopher Nolan).
Njegov režiserski prvenac „Man of Tai Chi“ premijerno je prikazan 2013. godine na Pekinškom Filmskom Festivalu i Festivalu u Kanu. U Pekingu je dobio brojne pohvale. Dok je istraživao druge umetničke forme nastavio je da glumi. U oktobru 2014. godine odigrao je glavnu ulogu u akcijskom trileru „Džon Vik“ („John Wick“). Film je doživeo veliki uspeh širom sveta. 2016. godine pojavio se u horor trileru „Neonski demon“ („The Neon Demon“) i naučno-fantastičnoj drami „The Bad Batch“.
2017. godine je snimio nastavak filma „Džon Vik: Poglavlje 2“ („John Wick: Chapture 2“) koji je takođe vrlo dobro prihvaćen od strane publike i kritike.
Filmografija
1985. One Step Away
1986. Youngblood
1986. Flying
1986. Na obali reke
1988. Permanent Record
1988. Princ iz Pensilvanije
1988. The Night Before
1988. Opasne veze
1989. Bill & Ted’s Excellent Adventure
1989. Roditelji
1990. Volim te do smrti
1990. Tune in Tomorrow
1991. Pakleni talas
1991. Bill & Ted’s Bogus Journey
1991. Moj privatni Idaho
1991. Providence
1992. Drakula
1993. Mnogo galame ni zbog čega
1993. Mali Buda
1993. Poetic Justice
1993. Freaked Ortiz the Dog Boy
1993. Blues kaubojki
1994. Brzina
1995. Johnny Mnemonic
1995. Šetnja u oblacima
1996. Lančana reakcija
1996. Ljubav u Minnesoti
1997. Posljednje samoubistvo
1997. Đavolji advokat
1999. Matriks
2000. Rezerve
2000. Lovac
200. Dar
2001. Slatki novembar
2003. The Matrix Reloaded
2003. The Matrix Revolutions
2003. Ljubav nema pravila
2003. Mayor of the Sunset Strip
2005. Konstantin
2005. Muke s palcem
2005. Ellie Parker
2005. Echo
2006. Kuća na jezeru
2006. Replikant
2006. Veliko zatopljenje
2008. Gospodari ulice
2008. Dan kad je Zemlja stala
2009. Privatni životi Pipe Li
2010. Henrijev zločin
2012. Generacija UM
2012. Jedno uz drugo
2013. 47 ronina
2013. Man of Tai Chi
2014. Džon Vik
2015. Kuc-kuc
2015. Deep Web
2016. Neonski demon
2016. The Bad Batch
2016. Prava istina
2016. Na udaru
2016. Anyone Can Quantum
2016. Mifune: The Last Samurai
2016. Quantum is Calling
2017. Džon Vik 2
2017. To the Bone
2017. Replicas
2017. Rally Car
2017. On sam
2018. Siberia Lucas Hill
2019. Džon Vik 3
U ulozi producenta
2000. Amants et Autres Animaux
2005. Echo
2010. Henrijev zločin
2012. Jedno uz drugo
2013. Man of Tai Chi
2014. Džon Vik
2016. Na udaru
2016. Putnici
2016. Arch: The Story
2016. Gard Hollinger
2016. Rain
2016. Dogstar Siriusly Singing
2016. Wilson Stiner
2017. Replicas
2018. Siberia Lucas Hill
2018. Rally Car
2018. Unmanned
Nagrade
- MTV filmska nagrada za najbolju filmsku tuču
- MTV filmska nagrada za najbolju mušku ulogu
- MTV filmska nagrada za najbolji du na velikom platnu
- MTV filmska nagrada za najpoželjnijeg muškarca
- Nagrada po izboru tinejdžera za najlepši poljubac
- Bambi – Best International Actor
- Nagrada Blokbaster entertejment za omiljenog glumca u akcionom ili naučno-fantastičnom filmu
Privatni život
Kijanu Rivs je rođen u Bejrutu. Za sebe kaže da je Kanađanin, a osim američkog državljanstva, koje ima zahvaljujući ocu, stekao je i britansko s obzirom da mu je majka poreklom iz Engleske.
Osim što poseduje veliki talenat za glumu, Rivs se bavi i muzikom. Tokom 90-ih je svirao bas-gitaru u bendu Dogstar, a polovinom 2000-ih je nastupao s bendom Becky.
U januaru 2000. godine njegova devojka Dženifer Sajm (Jennifer Syme) je u osmom mesecu trudnoće na svet donela devojčicu Avu Arčer Sajm-Rivs koja je umrla prilikom poroda. Tragedija ih je veoma pogodila, pa su nakon nekoliko nedelja odlučili da se rastanu. U aprilu 2001. godine Dženifer je doživele saobraćanu nesreću i poginula na licu mesta. Mediji su pisali da je u momentu nesreće bila pod uticajem sedativa koje joj je lekar propisao zbog depresije od koje je patila. Rivs, koji je u to vreme trebao da snima film „Matriks“ zatražio je pauzu da bi mogao da se izbori sa nesrećom koja ga je zadesila. Nakon toga više se nije ženio.
Kijanu za sebe kaže da je ateista, ali da ga zanima budizam. U jednom od svojih intervjua istakao je da nije religiozan, ali da mu budističke molitve pomažu tokom snimanja filmova.
2008. godine paparaco Alison Silva (Alison Silva) ga je otpužio da mu je naneo velike povrede kada ga je udario Poršeom. Naime, dok je Kijanu bio u poseti bliskom rođaku u bolnici, Alison je pokušao da ga fotografiše, to je glumca veoma razljutilo pa ga je udario autom. Na suđenju je svih 12 porotnika glasalo da se Kijanu oslobodi optužnice, pa je tužba odbačena.
Tokom 2010. godine internet je bio preplavljen fotografijama glumca koji sedi sam na klupi u parku. Korisnici društvenih mreža i forumaši su odlučili da pokrenu peticiju da se 15. jun proglasi „Razvedri se Kijano“ danom. Tokom 2014. godine proganjale su ga brojne obožavateljke, jedna od njih mu je čak ušla u kuću, skinula se i okupala se u njegovoj kadi. Uočili su je ljudi koji su zaduženi za održavanje, pa je vrlo brzo uhapšena.
Kijanu Rivs je osnovao humanitarnu organizaciju za pomoć obolelima od raka, s tim da nije želeo da se njegovo ime pominje u zvaničnim dokumentima, niti da se povodom toga eksponira u javnosti. Osim toga, podržava nekoliko humanitarnih organizacija posvećenih deci i bolesnima. Njegova sestra Kim se više od deset godina borila sa leukemijom.
Svoju prvu kuću je kupio 2003. godine. Do tada je živeo u u hotelima i iznajmljenim stanovima. Danas, osim kuće u Los Anđelesu ima i stan u Njujorku. U slobodno vreme druži se s beskućnicima, razgovara s njima i pomaže im da prežive.
Poznat je po svojoj skromnosti, te često ističe da je novac poslednja stvar o kojoj misli. To je dokazao kada se odrekao 80 miliona dolara zarade od trilogije „Matriks“. Novac je poklonio osoblju i ljudima koji su bili zaduženi za specijalne efekte na filmu. Ipak, mnogi ovaj potez smtraju samo „urbanom legendom“ u koju veruju fanovi širom sveta. Navodno je svim kaskaderima koji su radili na „Matriksu“poklonio motore Harli Dejvidson.
Tokom života je imao nekoliko bliskih susreta sa smrću. Dok se motorom vozio kroz kanjoj Topanga zaleteo se u stenu, a kada su ga polomljenih rebara i s pokidanom slezinom vozili u bolnicu, bolničari su ga slučajno ispustili s nosila, pa je pao na pod. 1996. godine je pao s motora i ozbiljno povredio nogu. Kao sećanje na to ostao je ožiljak. Tokom jedne saobraćajne nesreće polomio je sve zube udarivši glavom o volan motora.
Tokom hokejaške utakmice udario ga je pak u glavu, zaradio je šest šavova na licu, ali je sledećega dana uredno došao na snimanje filma.
Osim što je izuzetno talentovan za glumu i muziku, Kijanu obožava knjige. Zbog ljubavi prema čitanju odbio je ulogu u filmu „Vrućina“ Majkla Mana (Michael Mann).
Drži do privatnosti i nema profile na društvenim mrežama.